Toidud, mis põletavad rasva – müüt või tegelikkus?

Olen ikka ja jälle rõhutanud, et kirurgi sekkumine ei peaks olema esimene asi, mida kaalu alandamiseks kasutada. Võtmesõna peaks siiski olema tervislik toit, millest saadav energiahulk on väiksem sellest, mis ära tarvitatakse. Aga kas on olemas toitumisviise, mis aitavad kaotada kaalu mingist kindlast kehapiirkonnast, näiteks kõhult, puusadelt, reitelt?

Täiustlik dieet puusadele ja reitele

1989. aastal ilmunud raamat „Täiuslik dieet puusadele ja reitele“ (eesti keeles aastal 2000) väidab, et rasva saab mainitud piirkondadest põletada sel viisil, kui süüakse vähe rasva ning mõõdukalt süsivesikuid ja valke. Kõnealuse dieedi soovitatud toitudeks on köögiviljad (kurk, seller, tomat, paprika, kartul) ning ilma suhkruta tee ja kohv. Keelatud on praetud toidud, rasvane liha ja kala, jäätis, šokolaad, pähklid, seemned, koor jne.

Usku selle dieedi toimimisse süstivad paljud edulood. Samas on teadlased skeptilised ning väidavad, et pole teaduslikult tõestatud, et neid toitumissoovitusi järgides kaob rasv just puusadelt ja reitelt. Ennekõike geenidega määratud kehaehitus võib olla selline, et mõnest kohast ei taha rasv kuidagi kaduda, isegi kui inimene muidu on sale; samuti määrab rasva ladestumispiirkonda inimese sugu. Kui rasv on kogunenud mõnda kindlasse kohta, on mõttekam pöörduda kirurgi poole ning pidada nõu, kas probleemi aitaks lahendada rasvaimu.

Pildid / - Apple

Õun ja tomat kõhurasva vastu

Internetist on kerge leida soovitusi kõiksugu nii-öelda supertoitudest, mis peaksid aitama kaalu langetada. Näiteks väidetakse, et õun, banaan, tomat, kirss, avokaado ja kala mõjuvad hästi neile, kes hädas vöökohale kogunenud rasvaga. Roheline tee, tšillipipar, õunaäädikas, greip, arbuus, kaneel, ingver, vaarikas jpt toidud peaksid aga kaotama rasva igalt poolt, ilma et selleks oleks vaja oma söömisharjumusi muuta.

Et paljud neist imettegevatest ainetest on madala kalorsusega, siis mingil määral võivad nad kaalulangetamist soodustada. Põhjus pole aga mitte nende imelises koostises, vaid selles, et nad tekitavad täiskõhutunde. Oma roll võib olla ka sellel, et supertoiduainete otsingul hakkab inimene rohkem tähelepanu pöörama sellele, mida ta sööb, ning jätab teadlikult kõrvale toidud, mis kaalu lisavad.

Toitumissoovitusi on palju ning nendes orienteerumine võib osutuda üllatavalt raskeks. Kui tunned, et jääd hätta, siis võid abi saada toitumisnõustajalt või oma perearstilt.

Tagasi blogisse