Millal on rasvaimust abi?

Rasvaimu on tõhus abivahend neile, kellele teevad muret rasvaladestused üksikutes kehapiirkondades. Millal tasuks abi otsida operatsioonist, millal peaks aga püüdma probleemi muul viisil lahendada?

Kas rasvaimu asemel võiks abi olla toitumisnõustajast või personaaltreenerist?

Vastus sellele küsimusele sõltub probleemi põhjusest. Paljud ülekaalulised inimesed on veendunud, et nad söövad väga vähe, aga sellest hoolimata nende kaal ei lange. Enamasti on asi siiski selles, et inimesed ei suuda õigesti hinnata söödud koguseid ning saadud energiat, ning sel juhul võib toitumisnõustajast tõepoolest kasu olla.

Ka need, kes teevad regulaarselt trenni, aga ülekaalust siiski lahti ei saa, võiksid pidada treeneriga nõu, et leida just see treeninguviis, mis aitaks muret lahendada.

Vahel on aga nii, et rasv on kehas jagunenud ebaühtlaselt – mõned piirkonnad on saledad, kuid mõnest kohast (kõhult, puusadelt, reitelt, lõua alt vm) ei taha rasv kuidagi kaduda. Sel juhul on rasvaimu parim lahendus, sest eemaldab probleemsest piirkonnast rasvarakud ning uusi rasvarakke täiskasvanud inimesel sinna enam ei teki.

 Pildid / - rasvaimu

Kas rasvaimu tähendab seda, et pärast operatsiooni inimene enam kunagi juurde ei võta?

Kahjuks mitte. Kõiki rasvarakke kehast eemaldada pole võimalik. Kui inimene saab pidevalt toiduga rohkem energiat, kui kulutab, siis paratamatult tuleb see energia kuhugi ladestada. Normaalkaalu saavutamiseks ning säilitamiseks on vaja siiski muuta oma toitumise ja liikumise harjumusi.

Kas rasvaimuga saab lahendada ülekaalulisusega seotud terviseprobleeme?

Ülekaaluga on tõepoolest seotud suur hulk terviseprobleeme ja -riske: diabeet, südame-veresoonkonna haigused, ainevahetushäired, selja ning liigeste vaevused jne. Rasvaimu puhul eemaldatakse ühe operatsiooniga maksimaalselt 7 liitrit rasva, seega suure ülekaalu probleemi see ei lahenda. Tugevalt rasvunud inimesed peaksid kaaluma pigem maovähendus­operatsiooni, mis on teaduslikult tõestatud kui kõige efektiivsem kaalulangetamise viis.

Küll aga võib rasvaimust abi olla siis, kui mõnda kohta kogunenud ülemäärane rasv tekitab inimesele hingelisi probleeme, näiteks enesehinnangu langust, ärevust või depressiooni. Mitmed rasvaimu läbi teinud patsiendid on hiljem rääkinud, et operatsioon andis neile tagasi elurõõmu ning usu endasse.

Kas enne ilukirurgi poole pöördumist peaks konsulteerima perearstiga?

Muidugi võib perearstiga nõu pidada, aga tingimata vajalik see ei ole. Enne kui kirurg operatsiooni heaks kiidab, esitab ta üksikasjalikke küsimusi kõigi haiguste kohta, mis rasvaimu puhul takistuseks võivad saada. Samuti annab kirurg põhjaliku ülevaate sellest, milliseid tulemusi operatsioon annab. Kuna rasvaimu ei kuulu haigekassa poolt rahastatava ravi alla, siis ei ole selleks tarvis ka perearsti saatekirja.

Tagasi blogisse