Miks on dieedi pidamine nii raske?

Kõik ülekaalulised inimesed teavad, mismoodi dieedi pidamine harilikult välja kukub – alustatakse suure innu ja optimismiga, aga mõne päeva (või mõne nädala) pärast antakse alla. Miks on nii keeruline oma toitumist piirata?

Evolutsioon sunnib sööma

Võimalus süüa nii palju, kui süda soovib, ja rohkemgi veel, on inimese jaoks uus olukord. Isegi sada aastat tagasi oli vähe neid, kes võisid piiramatult head toitu nautida. Tuhanded aastad küttide ja korilastena õpetasid inimesele, et kui on võimalus süüa, siis tuleb seda maksimaalselt ära kasutada, ning mida kaloririkkam on toit, seda parem. Nii polegi imeks panna, et iseäranis just rasvased ja magusad toidud saadavad ajule signaali: söö mind, ja otsekohe!

Pildid / - kõhuplastika_dieet

Harjumused ei muutu üleöö

Enamasti on rasvumises süüdi valed toitumisharjumused – söömine stressi leevendamiseks, igavuse peletamiseks, enda lohutamiseks, aga ka märkamatu näksimine toidukordade vahel või lihtsalt oskamatus kaloreid lugeda. Et kaal langeks ja saavutused püsima jääksid, tuleks muuta enda harjumusi. Jah, see pole kerge, aga on saavutatav.

Harjumuste muutmine on lihtsam, kui see teadlikult eesmängiks võtta. Huvi korral tasub lugeda näiteks Charles Duhiggi raamatut „Harjumuse jõud“ või Brian Wansinki raamatut „Arutu söömine. Miks me sööme rohkem, kui arvame“.

Tõhus enesepettus

Väga paljud kaaluprobleemiga inimesed on veendunud, et nad söövad vähe, aga sellest hoolimata kaal ei lange. Tegelikult neile ainult tundub, et nad toituvad tagasihoidlikult. Uurimused on näidanud, et inimesed on väga osavad ennast veenma, et portsjon polnud ju kuigi suur ning söödud toidu kalorsus oli madal. Et oma tegelikust kaloritarbimisest aimu saada, võiks proovida paari päeva jooksul välja arvutada iga suutäie kalorid – päris kindlasti pakub see paljude jaoks ehmatavat mõtteainet.

Saavutamatud eesmärgid

Kui inimene soovib alla võtta paar kilo, siis pole raske ette kujutada, millal eesmärgini jõutakse. Rasvunud inimesel on aga vaja ennast kokku võtta palju pikemaks ajaks ning pole ime, kui jaks varsti otsa saab. Sellepärast oleks hea valida endale eesmärgiks kaalulangus, mis pole suurem kui 10% esialgsest kaalust. Selleni jõudnud, võib ju hakata uusi sihte seadma.

Mida ette võtta?

Nagu olen varem kirjutanud, kujutab ülekaal endast suurt ohtu tervisele. Kuna mitmekümnekilone kaalulangetamine õnnestub väga vähestel, siis soovitavadki arstid tugevalt rasvunutele maovähendusoperatsiooni.

Tagasi blogisse