Mida teha, et kaotatud kaal tagasi ei tuleks?

Suurem osa ülekaalulistest inimestest on kogenud järgmist olukorda: sa pead dieeti, kaal väheneb, aga mõne aja pärast kaalulangus peatub ning kaotatud kilod tulevad tagasi (ja sageli veel natuke juurdegi). Püsivast tulemusest saame rääkida siis, kui kaalu suudetakse hoida vähemalt aasta. Mis aitab saavutustel püsima jääda?

Kaalu säilitamise neli reeglit

Teaduslikest uuringutest on tulnud välja mõned asjad, mida edukalt ja püsivalt kaalu langetanud inimesed teevad ja mida võib kindlasti soovitada teha ka teistel.

1. Kaalu ennast iga päev. Nii märkad kohe, kui numbrid jälle suuremaks hakkavad minema. 1-2 päevased kaalu muutumised on normaalsed ja sellel võib olla mitmeid põhjuseid, aga kui ”ajutine” muutus kipub nädalateks püsima jääma, siis on tarvis oma toitumis- ja liikumisharjumused üle vaadata.

2. Jälgi, mida sööd: vähem rasva, rohkem valku. Ehkki nõned dieedid lubavad, et rasvarikkad toidud (pähklid, kookosõli, avokaadod) kaalu ei tõsta, peab meeles pidama, et neid tohib süüa väga vähe. Rasvast ei pea loobuma, aga oluline on endale aru anda, et nendega on lihtne märkamatult suur hulk kaloreid sisse süüa. (Kes ei usu, võtku peotäis pähkleid või mandleid, kaalugu ära ning arvutagu saadav energiahulk välja!)

3. Liigu nii palju, et kulutaksid sellega nädalas vähemalt 2000 kcal. Sellise tulemuse saad, kui jalutad iga päev tund aega või jooksed, sõidad rattaga või mängid palli pool tundi.

4. Söö hommikust. 96% neist, kes on suutnud oma kaalu hoida, peavad sellest reeglist kinni!

Pildid / - belly-2354_1280

Milline kaalulangetamise viis annab kõige püsivama tulemuse?

Uuringud kinnitavad, et ülekaalukalt edukaimad kaalu säilitamisel on need, kellele on tehtud maovähendusoperatsioon. Rootsis jälgisid teadlased 2000 opereeritud inimese tulemusi ning veendusid, et maovähendusoperatsiooniga kaotati keskmiselt 40 kg ning isegi kümme aastat (!) hiljem olid need inimesed 20 kg kergemad kui enne operatsiooni.

Häid tulemusi saavutatakse sageli ka kaalujälgimisega, kuna seal keskendutakse eluviisi muutmisele, mitte söö-seda-ja-ära-söö-seda reeglitele. Kõige vähem edukad on kõikvõimalikud moedieedid, mille juhised võivad olla väga erinevad, aga pikas plaanis siiski raskesti järgitavad.

Tagasi blogisse